Уряд Сполучених Штатів
Кому: Мр. Кінг
Від: Меллорі
Дата: 20/02/2035
Предмет: Детальний опис щоденника жертви, як головного доказу. Також продубльовано висновок експертизи від 19/02/2035.
Знайдений на підлозі кафетерію бази №1-3-5 Федерального проєкту «Марсіаніда» 17/02/2035 щоденник являє собою книжечку середніх розмірів. Обкладинка зроблена зі шкірозамінника сірого кольору, містить сліди зубів у лівому верхньому кутку. Запис на першій сторінці записника свідчить про належність предмета Кеннетові Грейму, учаснику програми «М-14-А». Аналіз почерку додатково це підтверджує. Записи чіткі й структуровані, але без дати. Це дає змогу прослідкувати розвиток подій інциденту «М-3», однак чітка хронологія є неможливою. Деякі сторінки відсутні, схоже саме їх залишки були знайдені у шлунку жертви. Записи велися кульковою ручкою «Handrickson», наданою як обов’язковий предмет канцелярії учасників програми «М-14-А».
Рекомендації: Ознайомлення з відсканованими й оцифрованими записами допоможе краще зрозуміти причини-наслідки інциденту «М-3», і допоможе запобігти трагедіям у майбутньому. Усі матеріали наведені нижче.
Щоденник Кеннета Грема. Орієнтовний період написання: грудень 2034 — лютий 2035.
Початок записів:
Якого біса я на це погодився? Сидів би вдома, так ні, поперся в астронавти! Тільки от МКС було мало, захотів на Марс. Правду казав мені батько, що у цьому світі, довіряти не можна нікому! Хоча його світ за 225 мільйонів кілометрів звідси. Там і сидять оті придурки з Центру Координування Марсіанського Проєкту. ЦКМП — воно навіть звучить ненадійно! «Вам треба протриматися два тижні. Максимум місяць.»
Легко сказати! У вас же не горить пів колонії. Яка іронія — павільйони з запасами й городами знищено кораблем, що летів поповнити харчі й провести ротацію персоналу! На Марсі не можна проводити більше ніж шість місяців, казали вони! Їжі в нас, при критичному порозі у тисячу кілокалорій на день, вистачить на півтора тижня. Якось-такось до Нового року може й протягнемо. Чому я маю про це думати? Коли підписував контракт, про такі ситуації й мова не заходила! Тепер закрили нас утрьох — розв’язуйте проблеми розгерметизації та нестачі харчів, а ми будемо думати, як же вам допомогти. Най вже поцілять іншим шатлом по спальному комплексу, ну щоб вже точно. Бовдури!
Трошки заспокоївся вже. Змирився. Жорстка дієта, знаєте, очищує організм. Агата — наш єдиний промінчик позитиву. Жартує, підтримує, не дає впасти у відчай. Томмі — блідий, як віск. Боїться. Та усі боїмося. Отак дивлюся у небо чорне-чорне, люди далеко-далеко, ми утрьох тут. Сусідня база настільки далека від нас, що ми жартуємо: «Та вона на Місяці!» Як усвідомлюю, що тонюсінька нитка зв’язку з Землею обірвана, стає дуже лячно! Одразу відчуваю себе мурахою, ні — бактерією! Оце чесне порівняння! Он зірки — великі й могутні, он нескінченні червоні поля Марсу. А ми тут, у невеличкому павільйоні, що здається таким хлипким… Хочеться стиснутися, забитися у куток. Оці всі дні сплю калачиком, хоча раніше такої пози терпіти не міг. Томмі, здається мені, майже не спить. Гарний хлопчина, та не пристосований до екстремальних ситуацій. Хоча зараз ситуація «Екстра++». Мені його шкода.
Завтра Різдво, а ми замість святкової вечері будемо їсти останні рибні консерви. Томмі схуд помітно, але йому було зовсім не радісно. Втім до місії стільки мені жалівся на той жир, аж слухати набридало. Я стрункішим став, речі висять тепер, як на вішаку. По Агаті не скажеш — прекрасна як завжди, тільки лице бліде-бліде.
Вчора дивилися на зірки та дискутували про нескінченність космосу. Дійшли тільки одного висновку — тепер цей чорний у цятку купол давить на нас. І скоро розплющить…
Щасливого Різдва! Ніколи не думав, що сардини можуть бути настільки смачними!
Сиділи утрьох, згадували як тут працювали, і як докотилися до такого стану справ. Починалося все доволі ж успішно, ми чітко з’єднали усі модулі, які були доставлені разом з нами. Це було нескладно, але вимагало максимальної уваги. Обов’язки поділили наступним чином: Томмі був технічним спеціалістом, Агата — головним координатором зв’язку між нами й ЦКМП, я займався агросектором. Чіткого лідера не було, всі рішення приймалися разом, може це й спричинило паніку після інциденту? Можливо, можливо…
Я з дитинства любив сапати городи, щось садити, вирощувати. Але ера модернізації призвела до повної автоматизації цього процесу. А жаль, іноді здається, що всім вченим перед тим як летіти на Марс чи Венеру, слід було поколупатися у земельці. Але то моє бурчання. Тут, я знову зміг взятися за улюблену справу дитинства. Вирощував я картоплю, моркву, буряк і кукурудзу. Так, доволі специфічний вибір, а що поробиш — що дали, те посадив. Агросектор на Марсі — це про постійне підживлення рослин добривом і штучним світлом. Але також це й про радість врожаю й гнів через невдачі. Хоча я не встиг відчути всі ці емоції повною мірою. Насамперед це був експеримент, а лише потім моя віддушина, чи альтернативний спосіб підживитися. Треба менше про їжу писати, бо апетит розпалює. Зрештою, в агропавільйон влетів цілий корабель. Вибух знищив ще й склад, пошкодив герметизацію галереї А-2. Ми лишилися відрізані від цілого світу, навіть від полів Марсу, ще й без їжі та води…
Інженери просто генії! Рятівники! Якби вони залили дистилят у системи охолодження, як по інструкції треба, нам би прийшов гаплик. А так тут трохи питної води. Ну чому у ситуації, спричиненій людською недбалістю, нас рятує інша людська недбалість?! Полети, людино, хоч на Юпітер, все одно людиною залишишся!
З новим роком! Його зустрічаю з сірим нальотом на язиці й противним присмаком води з охолоджувача. Від мене тхне, як від скунса, якщо не гірше. Цікаво, письменники-фантасти коли уявляли колонізацію далеких планет, про такий перебіг подій думали? Вони гналися за п’янкими зірками, новими відкриттями. Та за далекими світилами не бачили вони того, що в них під носом — людського фактора. І ні, я не критикую людство, просто констатую факт. Сам для себе.
Щось мені дуже не подобається Томмі. Ходить шепчеться, вишукує щось постійно. Стає схожим на звіра. Треба більше за ним слідкувати. Самому погано, а ще й за ним дивитися…
Я бачу сон. І він не йде. Мамо, стій, не поспішай! Мене, сина, зачекай! Ніби в ліжку я лежу, та крізь зірки за тобою лечу! Мамо! Мамо!
Стаю настільки дратівливим, що кричу на ручку, яка не хоче писати. Мене нудить постійно, слабкість. Думки розбігаються кудись. Ніби нічого не їм, а отруївся…
Я й не знав, наскільки це страшно бачити повільне згасання людини… Агата була найжвавішою з нас, та коли ЦКМП передали, що корабель затримується через технічні несправності при пуску, її очі потемніли. Вона була як вогник, що колись яскраво палав. А тепер він згас…
Я закрив Томмі у його каюті. Це коштувало мені надзвичайних зусиль. Я вмираю, це очевидно. Ще дивно, що моя рука пише, а голова хоч трохи варить. Сьогодні я цим скористаюся на максимум! Скоро голодна смерть зведе мене з розуму, і я не полишу по собі нічого. Та не можна!
А що сказати… Я бачу марення, бачу свою смерть, що потроху проникає з чорного Всесвіту всередину модуля. Вона тече поміж зірок, і засипає нас, немов пісок у пустелі. Ах, Томмі… Томмі збожеволів. Намагався мене вкусити, гриз свій черевик. Ось такий його безславний кінець… І хто б міг сказати, що в нас час, голодна смерть можлива?! Ми летимо на Марс, з нуля будуємо бази. Наші плани грандіозні, весь космос у наших ніг. Ми розвинули ШІ настільки, що він сам керує польотами. Від початку й до кінця. У нас є літаючі машини, супер-пупер добрива, і все, про що тільки могли мріяти фантасти! Наука перемогла космос! Тільки от, як воно мені зараз допоможе? Агаті, що втратила будь-яку надію… Томмі, що втратив весь здоровий глузд.
Стараюся не дивитися на все, більш-менш їстівне.
Цікаво, цей записник смачний?
Скільки ж я був у трансі? Скоро знову у нього… Ні, не зможу. Як побачив, що я натворив і що намагався їсти — захотів вмерти. Хоча відрази не відчуваю, аніскілечки. Треба дістатися вентиля і випустити усе повітря. Най йде, і я піду! Годі. Досить.
Вентиль-вентиль-вермішель-вермішель-вермут.
Мамо, я вмираю. Мамо…
Кінець записів.
Обставини знайдення тіл: Тіла знайшли у трьох різних частинах павільйону 17/02/2035. Учасник Т. був закритий окремо, помер жуючи рушник. Учасниця А. була знайдена на ліжку зі слідами укусів на правій нозі. Учасник К. лежав біля атмосферного модуля. Смерть настала внаслідок асфіксії й пошкоджень голови. Схоже, він бився головою об вентиль, на це вказує кров на об’єкті.
Висновок експертизи: Три члени екіпажу померли внаслідок голоду й фізично-психічних розладів пов’язаних з ним.
Комісія: Мр. Аденауер, Мр. Мюррей, Мр. Старкі, Мр. Діллінджер.
Тільки для службового використання.
Все добре, причиталось легко, картина намалювалась, ідея чітко проговорена та проілюстрована. Дуже порадовали невеличкі детальки типу опису відчуттів при сильному голоді, чорне небо Марса тощо, це додало реалістичности. Звісно можна було ще докрутити, але й зараз все ок.
Сподіваюсь містер Кінг оцінив такий космічний горор, ги-ги.