Чи бачили ви колись райдужні хмари? От і я ні. До цього моменту. Я пам’ятаю той день, як учора, хоча навіть вже й не знаю скільки точно минуло часу. Проте чекайте, технічно він і був учора, якщо враховувати, що завтра знову настане сьогодні, або вчора повториться сьогодні. Це часова петля, панове. І з неї немає виходу, або принаймні ми його не знаємо.
Привіт усім скептикам, які висміювали кінець світу при зіткненні Землі з астероїдом. Хоча не знаю, чи можна вважати кінцем світу ситуацію, в якій ми опинилися.
В той день на календарі було 22 грудня 2032 року. До цього дня новини гуділи про астероїд 2024 YR4, який наближався до планети. І насправді ніхто не вірив, що він бодай торкнеться атмосфери, бо таких катастроф пророкували вже дуже багато, але жодна не справдилася. Шанс на зіткнення становив всього 1,3%. І, якщо покласти руку на серце, зіткнення все ж не сталося, в тому розумінні, що малося на увазі. Тобто не буквальне. І це добре, адже якби астероїд все ж впав, а не зачепив мимохідь, то, за словами науковців, міг вивільнити близько восьми мегатонн енергії. От ви уявляєте собі, що таке вісім мегатонн енергії? І я ні, не буду брехати, бо я навіть не знаю, що таке мегатонна енергії. Але точно знаю, що це дуже й дуже багато! Кажуть, що в 500 разів більше, ніж атомна бомба.
Але о четвертій годині вечора небеса розірвало. Яскраві спалахи світла змінювали колір неба, потім з’явилися сліди з пилу та газів. Вони залишалися видимим протягом тривалого часу, поступово розсіюючись. Ми бачили, як з неба сиплються якісь мілкі пилоподібні частинки, але й гадки не мали що це. Щоб то не було, але воно дуже швидко зникало.
Чи одразу ми зрозуміли, що потрапили у петлю? Звичайно ні! Мабуть, ніхто не підозрює таке одразу. Десь на периферії думок завжди існує внутрішній скептик, який каже: “Окей, ти любиш фантастичні історії, але подивімось в очі реальності та визнаємо, що це неможливо”. Не знаю чи багато людей спали вночі, хтось одразу виїхав до сусідніх міст, у нічних новинах лунали слова: “темна матерія”, “парадокси”, “гравітація” ― не буду навіть прикидатися, щоб сказати ніби мені щось було зрозуміло. Іноді в мене виникало відчуття, що, якщо Бог існує і він роздавав таланти та вади, то мені дісталася тупість.
Ніхто нічого ще не запідозрив і зранку. Люди розмовляли один з одним у транспорті, на зупинках, у кав’ярнях ― всі висували різні гіпотези, але мали одне спільне питання: “що далі?”. У мене був вихідний, тож всі розмови, які потрапили в мої вуха, лунали у черзі супермаркету та від людей, які проходили повз на вулиці. Після обіду стало зрозуміло, що, після безсонної ночі, організму потрібен відпочинок. Тому, з чистим сумлінням, можна було відправитися до ліжка й подивитися свої сни. А от пробудження було дивним, адже перше, що сталося ― відчутний болісний поштовх у плече. А коли очі відкрилися, то виявилося, що я не вдома, а знову сиджу на лавці у парку, в якому знаходилася якраз перед вчорашньою аномалією, чи що там спричинив той астероїд. Годинник на вежі навпроти показував четверту годину вечора, а небеса знову розірвало. І я нічого не могла вдіяти. Тіло повторювало ті самі рухи та дії, які були й учора. Дивне відчуття ув’язнення у власному тілі. Відтоді все повторювалося день за днем, свідомість намагалася боротися і поступово щось почало змінюватися. Неквапно, по кроку, але прогрес був. І я ж іще була вдома, а уявіть як людям, які кожного дня збирали речі та виїздили з міста, щоб ввечері повернутися в ту саму мить з якої все почалося.
Ніхто з нас достеменно не скаже скільки це тривало, адже вчора знову й знову ставало сьогоденням і ми були впевнені, що завтра буде те саме. Проте з кожним днем було все легше й легше брати своє тіло під контроль. Не знаю, що робили вчені, але іноді в ефіри новин почали потрапляти свіжі випуски. Їх все ще не мало сенсу зберігати для перегляду потім, якщо у когось виникало таке бажання, адже завтра знову все зникне. Але нові випуски все ж з’являлися й кожного дня все більше. Нові спостереження за реакцією людей. Тепер суспільство ділилося на три категорії: панікери, дослідники та адаптанти.
Панікери відчували страх та розпач, вони намагалися втекти або ж боротися з катастрофою, навіть якщо це безнадійно. Дехто став досить агресивними або ж замкнутими в собі. Саме серед них була підвищена смертність, після того, як комусь прийшла до голови думка: чи повториться для тебе день заново, якщо ти помреш. Думаю, що, для себе, відповідь вони знайшли.
Адаптанти зрозуміли, що боротьба безглузда, і намагалися пристосуватися до життя в часовій петлі. Вони використовували час для своїх потреб, робили спроби насолоджуватися життям, допомагали іншим жити одним днем у буквальному сенсі слова.
Дослідники намагалися зрозуміти, що відбувається та як з цим боротися. Вони вивчали аномалію, експериментували з часом, проте не вдало, шукали допомоги в інших людей.
В деяких телевізійних шоу навіть ходили розмови про теорії та наслідки. Так, наприклад, один учений розглядав загальну теорію відносності.
― Чи є якісь гіпотези стосовно того, що відбувається зараз, ― питала його ведуча. ― Як таке взагалі можливо?
― Айнштайнівська теорія відносності передбачає можливість існування замкнутих часових кривих, ― відповідав науковець, який майже весь час нервово поправляв свої окуляри, ― але для цього потрібна екзотична матерія з негативною масою енергії, що суперечить відомим фізичним законам.
― То ж це вплив невідомої енергії?
― Так, саме так. На жаль, через складнощі з перебуванням у цій часовій петлі, та з огляду на те, як важко адаптуватися людям, у нас немає зараз можливості, щоб відправитися на орбіту, або налагодити зв’язок. Наразі працює лише місцевий, як ви знаєте.
― Що ж, маємо надію, що одного дня все зміниться й ваші колеги, або ж і ви самі, чому б і ні, знайдете найкращий вихід для всіх. Проте, якщо ми почали адаптуватися та відновлювати контроль над власним життям, чи прогнозовані ще якісь зміни, на краще чи на гірше?
― Вибачте, що саме ви маєте на увазі?
― Перефразую: чи можна очікувати ще якийсь вплив аномалії на життя людей?
Науковець зручніше вмостився в кріслі, знову поправив свої окуляри, очевидно даючи собі час подумати над відповіддю.
― Так, я думаю, що так.
― Яким може бути цей вплив?
― Ми не певні, адже поки не має можливості дослідити як слід. Проте, якщо подумати, то може бути що завгодно. Зараз ми майже опанували владу над тілом, ми вчимося жити своє життя, досліджувати, існувати в тих рамках, які маємо. Чи можливо це вже вважати нашою еволюцією?
― Ви думаєте, що ми еволюціонуємо?
― Я не відкидаю таку можливість. Я вчений, ви ж розумієте, і не можу дозволити собі відкидати взагалі будь-яку можливість. Ті часточки, які потрапили в нашу атмосферу, та швидко розсіялися могли впливати як завгодно. Поки ми живемо в часовій петлі, але адаптуємось. Люди взагалі досить добре адаптуються до будь-яких умов. Але нам так і невідомо поки, які саме наслідки ці частинки матимуть для організму в майбутньому. Саме тому я підіймаю тему еволюції.
― Спитаю наостанок, ― ведуча подивилася у свою картку з питаннями, ― чи вийдемо ми колись з цієї петлі, на вашу особисту думку, а не спираючись на загальні дослідження?
― Що ж, це також можливо. Ніщо не триває вічно. Одного дня те, що відбувається над нами, може розсіятися і хто знає, що трапиться. Можливо петля розпадеться сама по собі.
Таких ефірів було багато. Хоча я й не розумілася на цьому, але не скажу, що не думала. Що мені робити зі своїм життям зараз? Що я можу, а чого не можу? Нехай контроль над власним тілом повернула й, загалом, роблю будь-що, але деяких речей не змінити. День все одно почнеться заново, саме з тієї рокової миті. Хіба тут є найліпший варіант? Що не зроби, а це нічого не змінює, в глобальному сенсі. Не важливо, що саме я оберу. Тут не буде правильних і неправильних рішень, лише наслідки вибору, з якими мені доведеться існувати в нескінченному калейдоскопі нових початків. Можливо я адаптант, не знаю, ще не вирішила. Але точно доведеться й далі починати все з початку, боротися зі своїми внутрішніми демонами, переживати втрати та розчарування, шукати сенс у житті, яке постійно повторюється.
Дуже гарний початок. І добра читабельність тексту. Й присутні всі ознаки жанру НФ. Але далі, ймовірніше за все, автору забракло терпцю вигадати цікавіший фінал, ніж плекання надій на авторозпад часової петлі та квола рефлексія головної героїні стосовно пошуку сенсу життя, яке постійно повторюється. Передивіться “День Бабака”. Там головний герой, потрапивши в часову петлю, перебирає купу “статусів”, від відверто егоїстичної, безсовісної поведінки й до вершин самовдосконалення та альтруїзму. А у Всесвіті Вашого оповідання головна героїня у підсумку не знає яку стратегію обрати на майбутнє. І ця екзестенційна невизначеність мене, як читача, який налаштувався отримати мудрий меседж від автора, – розчарувала.
Питання “чи повториться для тебе день заново, якщо ти помреш?” це тільки початок. Стануть актуальними такі:
– Чи можна жити у часовій петлі необмежено довго, чи тіла і розуми людей “зношуються” при цьому русі по колу?
– Як бути з психікою тих, хто раз за разом переживає цього дня значні стреси? Смерть близької людини від старості чи хвороби, чи навпаки – пологи?
– Що робити з вибуховим ростом злочинності? Коли дехто зрозуміє, що може красти, грабувати, гвалтувати – і наступного ранку знов прокинеться безвинним ягнятком?
Ідея адаптації людей до життя у часовій петлі – непогана, хоч і клішована. Автора можна похвалити за те, що він (вона) не намагається детально це пояснити, посилаючись на “тупість” ГГ. Це відразу знімає частину відповідальності за подію, яка сприймається “теоретично можливою, але капець якою неймовірною”. З іншого боку, бракує розуміння у двох ключових речах:
– як саме люди можуть відхилятись від сценарію петлі?
– чому люди не забувають? Адже свідомість – результат цілком матеріальної взаємодії клітин мозку. Якщо обнуляє матерію – чому не обнуляє свідомість?
Потенціал конфлікту, як вже зазначили колеги вище – неймовірний, з ним можна працювати в масштабах цілого роману. Оповідання мало б сфокусуватись на конкретному наслідку цього. Автор же спробував(ла) дати загальний погляд – і вийшов ніякий висновок.
Це важливий урок, через який, напевно, проходять багато (якщо не взагалі всі) автори: неможливо зробити твір/ідею універсальною, чи охопити всі нюанси потенційного конфлікту. Слід обрати, що розкривати.
Я вірю, що з часом ви писатимете ще кращі оповідання. Удачі!