Таксомат зупинився прямо біля входу відносно великої, але нічим не примітної будівлі – скло, бетон, звичайна коробка, яких сотні по місту. Я взяв наплічник з обладнанням і вийшов із авто, яке одразу зачинило дверцята і плавно рушило назад до переповненої вулиці. Скляні двері, стандартний хол із кількома диванчиками світлого кольору і тропічними рослинами розкиданими здавалося б без будь-якого порядку. У центрі неодмінна рецепція, за стійкою молода дівчина, вже напівпитально дивиться на мене.
– Доброго дня. Мене звати Олег, я з “Компанії роботів” – подаю своє посвідчення.
Дівчина киває, за секунду невідь звідки зʼявляється охоронець, теж дивиться на посвідчення, киває і жестом показує куди йти.
– Одну хвилинку, зараз спуститься наш менеджер. – каже вже біля ліфта і йде.
Чекати справді недовго, ліфт дзенькає і виходить молодий чоловік, я б сказав юнак. Костюм, біла сорочка, краватка.
– Вітаю, мене звати Юрій. Проходьте, будь ласка.
Ліфтом піднімаємося на адміністративний поверх. Невеликий конференц-зал. Умощуємося в крісла.
– Ну, – кажу – розповідайте, що тут вас сталося?
Юрій охоче починає:
– У нас є десяток ваших роботів, 11 якщо точно. Всі на шкідливій для людей ділянці. Працюють уже… – замислюється на мить – двоє більше року, інші 6 місяців.
“Отже виявилися корисними і після пробної партії фірма одразу купила необхідну кількість” – розшифровую я для себе.
Юрій продовжує:
– Місяць тому на ділянці почалися події, яких раніше не було. Час від часу роботи перечіпаються і іноді можуть зачепити контейнери із заготовками, або готовими виробами.
– Секунду. Що значить “перечіпається”? – мені здалося, що я недочув.
– Буквально. Іде і раптом падає. Ось дивіться.
Юрій витягує з кишені невеликий пульт-мікрофон, щось стиха говорить і на стіні напроти нас з’являється відео.
У кадрі шматок виробничого приміщення, освітлення погане, але наскільки можна судити, жодного безладу, підлога чиста. Видно силует одного із роботів, він несе коробку до контейнера із готовою продукцією. Наскільки мені видно у напівтемному кадрі, це щойно пофарбовані деталі якогось більшого механізму. Робот кладе коробку у контейнер, розвертається і йде назад. Вірніше починає іти, бо раптом, ніби справді спіткнувшись, падає, при цьому рукою чіпляє контейнер і все валиться на підлогу. Кілька секунд нічого не відбувається, потім він сам встає, озирає безлад, піднімає ящик з яким щойно прийшов, перевіряє вміст, піднімає з підлоги кілька виробів, кладе в коробку. До місця вже підходять інші роботи. Разом вони піднімають контейнер і перший робот кладе туди свою коробку знову. Потім іде до свого робочого місця. Інші роботи в цей час піднімають із підлоги вироби, які там лежали і сортують по інших коробках у контейнері. Відео закінчується.
– Щось подібне трапилося із різними роботами вже п’ять разів за останній місяць. Ми перевірили приміщення, там немає жодних перешкод для пересування.
– А чому таке погане освітлення?
– Так у них же світлочутливі камери, плюс радар, їм для роботи не потрібно більше.
– Ага, ну так.
Я помовчав. Потім почав розпаковувати обладнання. Його у мене небагато, шолом віртуальної реальності, міні-комп’ютер, радіолінк і рукавички. Юрій дивиться з надією.
– Зможете полагодити?
– Спочатку я повинен дізнатися що відбувається. Якби там були реальні проблеми з руховим апаратом, вони б падали весь час. Виробниче приміщення далеко?
– Е… через один поверх звідси. Я не знаю яка відстань.
– Зараз побачимо.
Вмикаю радіолінк. У полі зору 11 великих роботів і ще всіляка дрібнота, здається все ок.
– Дайте мені номер робота, який першим почав.
Юрій витягає телефон, звіряється з якимось записами і дає мені номер. Я підʼєднуюся.
У режимі споглядання бачу двовимірне зображення з “очей”-камер і накладений напівпрозорий текст – інструкції. Більш загальні великими літерами, на другому плані детальніші, за ними ще меншими і майже невидимі покрокові алгоритми для рухових механізмів і десь там більше вгадується аніж насправді видимий код. Якщо потрібно, я можу детальніше роздивитися будь-яку частину тексту або коду. Але зараз мене цікавить загальна картина.
—- завдання/повтор – взяти виріб (на екрані руки беруть щось із коробки) – встановити на місце (тепер краще видно, це частина механізму, руки встановлюють її у спеціальне кріплення) – оптичний аналіз (швидко з’являються і гаснуть зелені маркери) – встановлено коректно – запуск процедури (робот відходить, на деталь розпилюється фарба і майже одразу спрямовується потік гарячого повітря, людям тут і справді майже неможливо було б працювати навіть у респіраторах та захисних костюмах) – оптичний контроль (знову серія зелених маркерів) – завершення процедури – зняти деталь (руки виймають виріб із кріплень) – помістити у коробку для готових виробів (і кладуть у коробку) – завершення (робот повертається спиною до коробки) – перезапуск циклу – контроль суперників…
– Що? – я вигукую забувши на мить що не сам і не у себе у кабінеті.
– Що сталося? – питає Юрій.
Я не відповідаю, дивлюся, що відбувається.
У кадрі інші роботи, біля кожного номер і якісь числа. Ось один із них теж поклав деталь у коробку. Число збільшилося на одиницю.
“Ага, отже він слідкує скільки зробили інші ” – думаю і дивуюся – цього точно немає у інструкціях, хіба що… Знімаю шолом.
– А скажіть, Юрію, чи модифікувався код роботів після покупки?
– Ем… мені треба уточнити. Я тут працюю лише півтора місяці. – Юрій вже комусь пише в телефоні і потім ніяково усміхаючись чекає на відповідь. – Так. якраз переді мною менеджер реєстрував звернення до вашої компанії з проханням про модифікацію.
– Ага. – я ще не знаю чого очікувати, але хоч добре, що це не самовільна модифікація, а сертифікований запит до виробника, тобто до моєї фірми. І я можу дізнатися про деталі. Витягаю свій телефон і теж пишу. Відповідь дивує. “Підвищення мотивації і дух змагання” – що за чортівня? Пишу уточнюючий запит, але у відповідь лише бачу “Інформація неповна”.
Повертаюся до менеджера.
– Ви щось знаєте про “Підвищення мотивації і дух змагання”?
Юрій ніяковіє і досить довго думає перед тим як відповісти.
– Не впевнений, що це може стосуватися роботів, але я це часто чую щодо персоналу.
– Від кого?
– Ну, від шефа.
– А хто формував запит на модифікацію?
– Я зараз перевірю. – він знову друкує і чекає відповіді. – Так, це особисто Мирослав Євгенійович робив.
– Це ваш шеф?
– Ну так, власник, директор і все таке.
– Чи можу я з ним поговорити?
– Ой, ні, боюся що не вийде. Він дуже зайнятий і турбувати його… – Юрій явно злякався. Цікаво що у них тут коїться. Щось це мені все менше подобається.
– А я боюся, що все ж доведеться.
– Ви не розумієте, у нього графік, зустрічі розписані на тижні вперед…
– Хто зараз на місці безпосередньо приймає рішення, які стосуються виробництва?
– Я. – судячи з виду, Юрій волів би зараз бути за сотні кілометрів.
– Тоді офіційно. Я, як представник фірми “Компанія роботів” зупиняю функціонування 11 робочих моделей до повного з’ясування обставин.
Юрій мало не умліває, мені його дуже шкода, але навряд чи інакше я зможу дізнатися щось путнє. Хіба, що забрати роботів у лабораторію, але це також означає зупинку. Я беру шолом відкриваю особистий робочий простір і даю відповідні інструкції.
У Юрія одразу ж починає вібрувати телефон.
– Так, я в курсі. Так зупинено тимчасово. Так, я сам зараз повідомлю.
Він виходить у коридор.
Я залишаюся сидіти, упевнений, що скоро таємничий і дуже зайнятий Мирослав Євгенійович буде тут.
І не помиляюся. Буквально через 15 хвилин Юрій прочиняє двері і тихим голосом просить мене пройти до кабінету шефа. Я за цей час устиг трохи подлубатися у командах, які алгоритми робота сформували самі для себе і виявив кілька дивних. Підхопивши речі йду до кабінету.
За столом сидить старший але ще явно міцний чолов’яга, лисий, набурмосений і непривітний.
– Поясніть чому ви зупинили виробництво.
– Доброго дня. Щоб розібратися у причинах інцидентів.
– Але ж це не аварії, просто погана координація. Хіба це не можна виправити “на ходу”?
– З координацією все гаразд, тести рухової частини ніяких відхилень не показали. Скажіть які саме зміни ви вносили два місяці тому? Ваші співробітники цього не знають і моя компанія також, хоч це й дивно.
– Це не пов’язано із неполадками.
– Звідки ви знаєте?
Чоловік дивиться похмуро, мовби зважуючи чи варто взагалі зі мною розмовляти.
– Звідти, що ваші роботи падають на рівному місці. А мої зміни стосувалися мотивації до кращих показників.
– Дух суперництва і таке інше? Я вже дещо знайшов у командах і думаю, що є прямий зв’язок.
– Роботи мають працювати краще, а не гірше! – Мирослав Євгенійович встає з свого крісла і підходить до вікна. – Я консультувався із спеціалістами, вони кажуть, що роботи працюють не з повною віддачею і що виправити це можна лише якщо переконати їх робити більше за коротший час. Напряму цього запрограмувати чомусь не можна. Чому, до речі?
– Тому, що у роботів є оптимальний режим. Якщо вони працюватимуть швидше, механізми зносяться раніше.
– Але ж у них великий гарантійний термін.
– Так, і знову таки – за умови роботи в оптимальному режимі, а не на максимумі.
– Ви просто перестраховуєтеся, щоб не робити сервісний ремонт протягом гарантійного терміну. А я на цьому втрачаю гроші. Загалом, я лише додав кілька додаткових умов. – він раптом починає говорити цілком спокійно. – Ви зробили чудових помічників, але їм не вистачає жилки, стержня. Більшість людей зараз теж такі – не прагнуть бути кращими і здійснювати щось справді значиме. Але ж вся історія цивілізації це суперництво, конкуренція, бажання випередити, обійти. Без цього не було б взагалі нічого, сиділи б у печерах. І лише сильні особистості із мотивацією рухали світ уперед. Я намагався це передати роботам. Окей, це не можна запрограмувати. Але вони обробляють інформацію, яку отримують і коригують свою поведінку, отже я просто говорив із ними і час від часу перепитував чи вони розуміють. І приріст був! Моя стратегія діє! Доки не почалися ці неполадки.
Я лише скрушно похитав головою. Ніби не дурний чоловік, а все ще живе допотопними уявленнями про конкуренцію. Не здивуюся якщо він також сповідує “бачу ціль – не бачу перепон” та іншу деструктивну єресь. Адже є купа досліджень, експериментів – усе доводить, що стратегії співпраці дають кращий результат ніж суперництво. Аж дивно, що зміг побудувати відносно успішний бізнес у наш час.
– Навіть на максимумі ви б виграли може 10, ну хай 15 відсотків додатково. Це не настільки багато, щоб піддавати механізми підвищеному зносу. І роботи це порахували. Але оскільки у них були ваші директиви про суперництво, вони почали шукати інші способи. Адже по суті питання не стояло “зробити більше”. Ви намагалися розбудити у них прагнення бути краще. Але це відносна категорія. Краще ніж хто? І питання стало “зробити більше ніж інші”. А для цього просто треба, щоб інші зробили менше. Це якщо дуже примітивно. По суті ви спровокували саботаж.
Чоловік морщить лоба намагаючись зрозуміти. Врешті він лише зверхньо кидає:
– Дурниці! Я думаю, що ви нічого в цьому не розумієте. Понабирають студентів і потім яйця курку вчать. Спробуйте спершу чогось досягти у житті а потім будете філософію розводити. Запускайте виробництво!
– Не можу. Поведінка роботів може стати небезпечною. Ми або обнулимо їх, або спробуємо позбавити конкретно останніх змін. І те й інше вимагає часу і обладнання яке є лише на фірмі.
– Я вам ще раз кажу, що моя стратегія працює! Запускайте виробництво!
– Ні. – я підвівся. – Вибачте не можу. Сьогодні роботів заберуть. Думаю кілька днів і будуть як нові.
Мирослав Євгенійович дивиться на мене вже зовсім нехорошим поглядом, я, чесно кажучи, лякаюся. Але він лише махає мені рукою у бік дверей і тягнеться за своїм телефоном.
Хух. Аж на вулиці очікуючи таксомат я розслабився. Оце так клієнт, ще психолога доведеться відвідувати через нього. Задзвонив мій телефон. Гм, виклик від мого шефа, невже той дивак устиг наскаржитися?
– Слухаю.
– Олег, ти що там витворяєш? Чому я маю вибачатися перед людиною, яка нам платить гроші?
– Я… Та він… У мене всі підстави діяти саме так. – кілька секунд я намагаюся зібрати думки докупи, щоб чітко змалювати ситуацію. Але не встигаю.
– Тебе звільнено. Здай обладнання, отримаєш розрахунок. – і тиша.
Це було місяць тому. Як виявилося клієнт мав певні звʼязки і добряче натиснув на фірму. Роботів знову запустили в той же день, а я став цапом відбувайлом. Схоже, що правила і закони можуть трохи посунутися, якщо дуже треба. Роботу знайти поки що не зміг, мабуть чутки про чорні списки, які ніби-то існують поміж роботодавців, небезпідставні. А оце вранці сьогодні прийшло повідомлення від колишнього колеги. Лінк на новину. Клікнув лише тому, що зайнятися все одно було нічим. І отетерів.
“Учора увечері на одному з підприємств нашого міста стався інцидент за участі роботів. Достеменно не відомо, що саме їх спровокувало, але вони влаштували буквально бійку. Пошкоджено обладнання та виробниче приміщення. В якийсь момент було зруйновано стіну та коридор поряд. На жаль саме у цей час там знаходився власник фірми М. Є. Постраждалого було доставлено до реанімації. Зараз лікарі запевняють, що попри важкий стан і кілька ампутацій, життю вже нічого не загрожує. Фірмі “Компанія роботів” уже висунуто звинувачення.”
Хотілося істерично реготати і кричати на весь світ “Я вам казав!” Але раптом вперше за місяць я перестав стискати щелепи і просто почав збирати речі. Поїду в бабине село, там здається є порожні хати, які віддадуть за так. Бо щось маю нехороше передчуття щодо напіврозумних технологій і суто людських стратегій. Ох нехороше…
Гарне оповідання. А гг знайдуть і у глухому селі…
дякую, приємно читати. Чортові менеджери
Добре, що директор не придумав поставити додаткового робота з електричною нагайкою, бо з нього, судячи з опису, сталося б.
Написано непогано, трошки б попрацювати над діалогами і взагалі було б гарно.
Сподобалось.
Нагадало оповідання про роботів Айзека Азімова. Є інтрига і цікаве пояснення, що ж то сталося з роботами, з іронічним нальотом. Окремо слід похвалити, що автор цілком реалізував свій задум у невеликому обсязі тексту.
Загалом чудовий текст! Є інтрига, жива мова, динамічний розвиток подій.
Дуже класний розбір актуальних деструктивних психологічних установок. Тим паче поданий з незвичного і мало дослідженого боку: ” роботи теж не всесильні”. Кожен має свій ресурс після якого просте “вперед, вперед, краще, більше” вже не працює.
Класне оповідання! З історією, конфліктом, обʼемом прям все ок, дуже добре пророблене. Можна було ще докручувати про те які висновки зробив постраждалий, чи про стратегії роботів, але насправді все ок, та ідея вселенської справедливості яка найде всіх жадібних директорів гарно зігралаю. Це я скоріш відчуваю голод від такого смачного научно-фантастичного аперитива.
> Бо щось маю нехороше передчуття щодо напіврозумних технологій і суто людських стратегій
Я теж, авторе, я теж. І хата в селі не виглядає вже таким аж поганим варіантом.
Найкраще в групі, однозначно.
Відчувається, що за текстом ховається ціла історія. Пан, бува, не програміст? 🙂
Це оповідання нагадує лакмусовий папір, що викликає реакцію у працюючих за зарплатню. І до того ж майже задурно. У тих хто відчуває себе немов безправними роботами.
Особиста історія, прихована зе текстом.
Проте мені не вистачило ще одного абзацу про права роботів: про 8-годинний робочий день і 24-денну відпустку. 😉
Я б теж поїхала б у село, або кудись подалі від усіх людей. З такими темпами бідні роботи швидко знищать і людей і планету, то я б запасалась концервацією і навчилась би вирощувтаи городу, зробила б собі парник, звела б курей… може свиню, хоча свині певно важче мати, вони постійно хворіють. Меньш з тим оповідання хороше, навіть прекрасне. І це яскравий приклад того що боятися треба не роботів а людей які їх можифікують. Бо у роботів взагалі інша логіка, їм до біса ми люди, якщо люди не стають перепоною у виконанні їх завдання. Інструменти вони, не більше. Сподіваюсь ШІ майбутнього піде іншим шляхом і не буде вселятись у роботів, щоб його люди не контролювали.
Починалося як стандартне оповіданнячко Азімова, але закінчилося раптом такою жизою. Ну типу в Азімова після розгадки все пофіксили б, а тут ні, ще й ГГ звільнили. Мені ще не вистачило остаточного пояснення, як роботи змушували інших робити менше, щоб підтвердити мої думки. Але загалом дякую, дуже непогано, в рамках класичного олдскульного сайфая.
Дякую за відгуки. Дуже надихає рухатися далі.
Пане Том Смажене – ні, на щастя нічого особистого. Хоча я знаю людей як дядько власник))
Пане Владе, перепрошую, нечітко прописав цей момент, врахую.
Ще раз дякую всім за відгуки і бажаю успіхів у цьому та наступних конкурсах. Ну і у сфері загалом, ясна річ)
Ледь не забув: також раджу підскоротити початок, бо він майже беззмістовний, ГГ просто дістається початку сюжету в кабінеті. Або додати туди важливу характеризацією героя та/або світу
Згоден з політичним меседжем, але зроблено дуже не елегантно. Раптовий монолог начальника все ж надто раптовий. І роздуми героя про те, що стратегія Начальника обʼєктивно неправильна також робить увесь конфлікт… Безглуздим, чи що? Ніби все зводиться до цифр, а не до нюансів світогляду.
Подальші події з неймовірними повноваженнями героя по відкликанню чужих роботів (вони ж-бо куплені, а не орендовані), раптове звільнення по дзвінку, новини про напади… Мені здалося неправдоподібним і трошки зіпсувало враження. Але це може бути питанням смаку.
Загалом сподобалося, попри мої претензії до втілення — ідея прям дуже класна!